Okullar açılalı neredeyse bir ay oluyor, aldığım en yoğun mail konusu “okula gitmek istemiyor” başlığı altında toplanabilir.

Gelen bir kaç maili sizinle paylaşmak istiyorum.

  • Biz işe gideceğimiz zaman bizden once kalkardı, bakıcısını beklerdi. Şimdi evde bilerek gürültü yapıyoruz, uyanmıyor hatta rahatsız bile olmuyor.
  • Her sabah kalktımızda karın ağrısı ile uyanıyoruz. Okula gitmek istiyor ama karnım ağrıyor anne istersen gidebilirim deyince once öğretmenini sonra servis şöförünü elimde olmadan arıyorum

 

images

  • Sabah kalkıp kahvaltımızı yapıyoruz fakat sonra kusmaya başlıyor. Okula yollayamıyorum.
  • Öğretmeni haftada bir gün; Melisa yine hastalandı, revirde, lütfen gelin, diye beni arıyor.

Bu gibi durumlarda çoğumuz çocuklarımızın mazeret üretttiğini düşünsek de bu durum aslında bize ve öğretmenimize yollanan bir sinyal. Bu noktada sorulabilecek soru Okul Fobisi olabilir mi?

Okula gitmeye karşı kaygı duyma ve özellikle okul zamanında üst seviyelere çıkan devamlı kaygı okul fobisi olarak adlandırılabilir. Okul fobisi ciddi bir durumdur.

Farklı sebeplerle ortaya çıkan okul fobisinin en önemli sebebi ayrılık korkusudur. Her çocuğun okula ilk başladığında hissetmesinin normal olarak karşılayabileceğimiz bu durumun devam etmesi sorunu oluşturmaktadır. Okul Fobisi yaşanması durumunda, bizim mazeret olarak algıladığımız karın ağrısı ya da mide bulantısını çocuğumuz gerçekten yaşıyordur. Okul zamanı geçtiğinde ise bu şikayetler tamamen ortadan kalkıyordur.

Okul fobisi ayrılık korkusunun yanında okulda yaşadığı hoşnutsuz bir deneyimden de kaynaklanıyor olabilir. Bunun için okulda neler yaptığını arkadaşça sormanız ve öğretmeniyle konuşmalarınızı değerlendirmeniz gerekebilir.

Sosyal olarak arkadaş edinmekten korkuyor olabilir ya da özel öğrenme güçlüğü yaşamakta fakat ne olduğunu anlayamamaktadır.

Tembel mi?

Yapılan araştırmalar okul fobisi yaşayan çocukların tembel olmadıklarını aksine okulu diğer çocuklardan daha çok önemsedikleri üzerinde durmaktadır. kamagra lisboa

Peki biz ne yapacağız?

Sürekli okula gitmek istemiyor ya da karnı ağrıyor. Önceleri anlayışla karşılayabileceğiniz bu durum her geçen gün artarak devam ediyorsa ne yapılmalı?

Bu durumda çocuklara yargılamak, tehdit etmek, kızmak da, sürekli bu duruma hak vererek prim vermek de yanlış!

Yaşadığınız sadece kısa sureli bir korku mu yoksa okul fobisi mi? Eğer yaşanan okul başladığından beri sürekli devam ediyorsa bu durumu dikkate alma zamanı gelmiş olabilir.

Öncelikle okul fobisinin neden kaynaklandığını bulmalıyız. (Bizden ayrılması, arkadaşları ya da öğretmeniyle yaşanan bir sorun, derslerin zor ya da çok kolay olması)

Bu durumu öğretmene ve okul psikoloğuna uygun bir dille anlatabiliriz.

Sorunumuza hala çözüm bulamadıysak bir uzmana danışmalıyız.