Dr. Ayşegül İŞLEKELLER BOZCA

Özel Yetenekliler Eğitim Uzmanı

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Türkçe öğretmenliği Anabilim dalında,aynı zamanda çift anadalını Üstün Zekalılar Öğretmenliği Anabilim dalında tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimine İstanbul Üniversitesi Üstün Yetenekliler Anabilim dalında devam etmiştir.

Doktora eğitimi için özel yetenekli çocukların dil gelişimlerini araştırmak üzere ABD’ de Johns Hopkins University ve William and Mary Collage çalışmalara katılmıştır. Doktora tezini özel yetenekli çocukların anadil becerilerinin gelişimi için bir model çalışması hazırlayarak tamamlamıştır.

Özel yetenekli çocuklar ve özel eğitim alanlarında MEB’ de öğretmen eğitimleri, BİLSEM’ de dersler, üniversitelerde yüksek lisans ve lisans dersleri vermektedir. Özel eğitimci olarak işitme engelliler alanında deneyimi ve çalışmaları bulunmaktadır. Türk Dil Kurumuna, ilk Türk İşaret Dili Sözlüğünü yazan komitenin üyesidir.

Özel eğitim ve Üstün Yetenekliler alanında Uluslararası ve ulusal birçok kongre ve sempozyumda bildiriler sunmuş, alanında kitap bölümleri ve makaleler yazmıştır. Özel eğitim, üstün yetenekli çocuklar, dil becerisi, eleştirel düşünme ve yaratıcılık alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve İki çocuk annesidir.

Kitap : Yaratıcılık ve Alan Uygulamaları, Nobel Akademik Yayıncılık, 2019

[email protected]