İnternet Bağımlılığı

 

 

TECH ADDİCT 2

 

Yemekten sonra neler yapıyorsunuz? Ya da çocuğunuz okuldan gelince dinlenmek için neler yapıyor?

Teknolojinin hızla gelişmesi, yaşamımıza farklı kolaylıklar getirmesi ile bilgisayar kullanımı hayatımızın tam ortasında yerini aldı.

 

İnternetten yapılan alışverişler, gerçek hayatta zaman yetiştiremediğimiz arkadaşlarımızla konuşmak, istediğimiz acil bir bilgiye ulaşmak gibi farklı bir çok sebeple interneti kullanıyoruz.

 

TECH ADDICTAmerika’da yapılan araştırmalar 8-18 yaş arası çocukların haftalık ortalama 44.5 saatini bilgisayar başında geçirdiğini ortaya koydu. Araştırmaya katılan çocukların yaklaşık %23’ü kendilerini “video oyunu bağımlısı” hissettiğini söylüyor. Video oyunları dışında 8-18 yaş arasındaki çocuklarda en çok rağbet gören internet aktiviteleri; sosyal ağlar, mesajlaşma, blog yazıları, kısa video indirme ve bunları izleme denebilir. Bilgisayar başından günlerce kalarak oyun oynayan ve hastaneye kaldırılan gençlerin haberlerini okuyor ve izliyoruz.

 

Türkiye’de de bir çok veli çocuğunun bilgisayar başında geçirdiği süreden şikayetçi. Günümüzde hızla çocuklarımızın gerçek yaşam deneyimleri için harcamaları gereken zaman çalınıyor. Peki çocuklarımızın internet ile ne kadar zaman geçirmeleri tehlike sinyallerinin çaldığını gösterir?

 

 

 • Bilgisayar başında zamanın nasıl geçtiğini unutuyor mu?
 • Uykusuz bilgisayar başında gece geç saatlere kadar kalıyor mu?
 • Online olduğu zamanlar bölündüğünce asabileşiyor mu?
 • Gün içinde ya da okuldan sonra defalarca postalarını ve mesajlarını kontrol ediyor mu?
 • Internet erişimine izin verilmezse sorunlar çıkarıyor mu?
 • Ödev ya da farklı aktivitelerle geçireceği zamanı sosyal ağlar ya da benzeri ile harcıyor mu?
 • Ailesiyle ya da arkadaşlarıyla geçirebileceği zamanı online olarak geçiriyor mu?
 • Zaman limitlerini reddediyor ya da limitleri zorluyor mu?
 • Internet kullanımı için yalan söyleyebilir mi?
 • Online arkadaşlıklarına gerçeğinden daha fazla değer veriyor mu?
 • Bilgisayar dışında aktivite ya da hobileri azalıyor mu?

 

Eğer çocuğunuzda bu belirtilerin çocuğuna rastlıyorsanız bu konuda önlem almalısınız. Yukarıda sayılanlar internet bağımlılığının patolojik belirtileri. İnternet bağımlılığı çocuklarımızı duygusal olarak nasıl etkiliyor? Ya da İnternet Bağımlılığının Duygusal Bedelleri nelerdir?

 

İnternet bağımlısı çocuklar için online oyunlar başta sadece eğlendirir. Hayatın rutinini bozmaz. Zaman geçtikçe sadece bir tıkla büyülü dünyaların kapılarını açmak alışkanlık haline gelir. Hayali güçlere sahip, gerçek olmayan arkadaşlarla zaman geçirmek gerçek yaşamının bir bölümü olur.

 

Internet bağımlılığı da alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı gibidir. Giderek zayıflayan sosyal ilişkiler, gerçek hayattan zevk almama, sahip olmadığı fakat içinde olabildiği farklı bir dünyadır. Okul başarısında düşme, dikkatini toplayamama ilk belirtilerdir. İştahın çok açılması ile obezite ya da zaman kaybetmemek için yemek yememe gibi beslenme bozuklukları görülebilir. Saatlerce bilgisayar başında hareketsiz oturma ile fiziksel olarak gelişim engellenir ve vücudu zarar görmeye başlar.

 

Peki Türkiye’de konuyla ilgili neler oluyor?

 

Konuyla ilgili psikologlardan yardım alınabilir. Geçtiğimiz günlerde Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde internet bağımlılığından şikayet edenler için bir klinik açıldı.

 

 

Aileler ne yapmalı?

 

Problemin adresi

 

 • Çocuğunuzun kimlerle, nasıl, internet kullanarak iletişim kuracağına karar verin. Birlikte geçireceğiniz zamanlarda örneğin yemekte çocuğunuzun bilgisayarıyla ya da telefonu ile ilgilenmesine izin veriyor musunuz?

 

 • Bu konuyu önce ebeveyn olarak kendi aranızda konuşun ve ortak kararlar alın, kurallar belirleyin. Ebeveyn olarak konuyla yalnız başınıza baş etmeniz gerekiyorsa çocuğunuzla neler konuşacağınız düşünün, hatta yazın.

 

 • İnternet ve bilgisayar kullanımını evde ortak olacak ve herkesin görebileceği şekilde düzenleyin. Günümüzde tüm aile bireylerinin kişisel bilgisayarı olması kontrolü zorlaştırsa da saatleri ya da mekanları düzenleyebilirsiniz. Evde aile ile geçirilmesi gereken özel zamanın olması gerektiğini hatırlatın.

 

 • Bilgisayar kullanımı ile ilgili alacağınız kararlarda aile bireylerinin yaşlarına göre eşit haklara sahip olmasını sağlayın.

 

 • Eğer herhangi bir sosyal ağa üye olmak istiyorsa ve bu konuda ısrarcıysa bunu birlikte yapın. Yasaklar koyarak gizlice yapmasına olanak vermeyin. Böylece daha kolay kontrol edebilirsiniz.

 

 • Çocuğunuzun kullandığı bilgisayara Aile Koruma Programı yükleyin. Abonesi olduğunuz internet şirketinden filtre talep edin.

 

 • Teknolojik gelişmeleri ve bu gelişmelerin ne gibi tehlikeler doğurduğunu takip edin.

 

Ayşegül İŞLEKELLER BOZCA

Eğitim Uzmanı